Robotyka
Czacka drużyna debatancka
Powstawała w roku szkolnym 2015/16.
Pierwszy jej skład stanowili
- Antonina Dębska (tzw. mama)
- Natalia Korycka (niezrównana szperaczka i zbieraczka materiałów)
- Maja Ryszkowska (wyważony głos rozsądku)
- Natalia Matuszewska (pilnująca porządku pedantka)
- Zocha Zatorska (mistrzyni ciętej riposty)
- Zosia Kubaszewska (cicha woda…)
- Gabriela Janiec (palec wycelowany w przeciwnika plus piekielna inteligencja)
- Maria Bukowska (palec wycelowany w niebo – racja absolutna!)
- Antoni Mikocki (mistrz elegancji językowej i nie tylko)
- Filip Wójcicki (człowiek- drzewo)

Opiekunką drużyny została p. prof. Ewa Juszczak (matka chrzestna).
Drużyna przystąpiła do zmagań Warszawskiej Ligi Debatanckiej, która na swej oficjalnej stronie tak mówi o swej idei:
Przez rozmowę wiedzie droga do prawdy, ale dyskutowanie jest też formą współzawodnictwa i wiedzieli o tym już starożytni Grecy. Oczywiście idzie tu o szlachetny agon, a nie o czcze erystyczne potyczki. Jego celem jest wzajemne przekonywanie się: myślowo bogate, retorycznie piękne, logicznie poprawne. Zmierzamy do pozyskania słuchaczy dla naszych przekonań, wszędzie tam, gdzie nie ma zgody między ludźmi, co do trafności jakiegoś sądu (nie narzuca się on bowiem jako oczywisty). Znajomość retoryki okazuje się zatem niezbędna wszystkim, „którzy wierzą w istnienie wyborów podległych rozumowi, poprzedzonych roztrząsaniami lub debatami, w których konfrontuje się różne rozwiązania.” Formą intelektualnych ćwiczeń prowadzących do doskonalenia retorycznych umiejętności są rozmaite znane od wieków dysputy i quodlibeta, a od roku 2009 także zawody Warszawskiej Ligi Debatanckiej. Jest ona kontynuacją rozgrywanego od roku 2000 Warszawskiego Konkursu Debat Oksfordzkich.
Warszawska Liga Debatancka stanowi okazję do przeprowadzenia szeregu regularnie odbywających się debat w stylu oksfordzkim z udziałem uczniów szkół warszawskich i szerokiej szkolnej publiczności. Zgłoszone do konkursu drużyny potykają się ze sobą „każdy z każdym”, a kolejne rundy goszczą w szkołach uczestniczących w rozgrywkach. Przyznawana przez jurorów punktacja pozwala wyłonić z końcem rozgrywek finalistów Ligi, a wreszcie mistrza Warszawy. Tematyka poszczególnych rund obejmuje szerokie spektrum zagadnień począwszy od literaturoznawstwa, przez etykę, a skończywszy na stosunkach międzynarodowych. Znalazło się też miejsce na problematykę warszawską, zarówno historyczną, jak i współczesną.
Pierwszy rok zakończył się dla nas tytułem wicemistrzów Warszawy! Pokonując – bez straty własnej – sześć drużyn z grupy B, dotarliśmy do finału rozgrywek i tam ulegliśmy drużynie ze Staszica 🙁
Rok szkolny 2016/17 rozpoczęliśmy od wielkiego sukcesu – reprezentantki drużyny: Maria Bukowska, Gabriela Janiec, Natalia Matuszewska i Zocha Zatorska wywalczyły w Krakowie tytuł wicemistrza Polski w debatach oksfordzkich “Polska między Wschodem a Zachodem”, wyprzedzając… 62 drużyny z całego kraju 🙂
Debaty miały charakter historyczny, dotyczyły zarówno dawnych dziejów Polski, jak i obecnej sytuacji w kraju i na świecie m.in. przyczyn upadku Rzeczpospolitej w XVIII w., koncepcji wcielenia w życie idei Międzymorza, konfliktu w Syrii czy struktury Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W roku szkolnym 2016/17 do drużyny dołączyli nowi członkowie:
- Magda Basińska
- Franek Tereszczuk
- Janek Szornak
- Witek Kraszewski
- Wiktoria Orzechowska
- Jerzy Ulewicz
- Magda Paleczna
- Mateusz Mielczarek
- Iwo Toczewski
- Jeremiasz Górniak
- Adam Czumaj
- Michał Ślusarski
- Filip Korput
Od listopada 2016 r. ruszyły rozgrywki WLD- w tym roku szkolnym zmierzymy się w Grupie B ze Staszicem, Cervantesem, Kopernikiem, Kuroniem oraz Witkacym.
Planujemy także wystartować w Ogólnopolskim Konkursie Debat w Poznaniu.
Czas na podsumowanie. Rok szkolny 2016/2017 zakończyliśmy sukcesem- tytułem wicemistrzów Warszawy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy: Marii, Gabrielce, Natalii, Zosi i Zosze oraz Mai – trzecioklasistkom, które w ciągu dwóch lat wywalczyły trzy tytuły wicemistrzowskie, a teraz być może zasilą debaty akademickie.
W roku szkolnym 2017/2018 drużynę zasiliła grupa gimnazjalnych debatantów z klas pierwszych:
- Karolina Gdańska
- Małgorzata Hanecka
- Tosia Zaleska
- Maria Kowalska
- Maria Pawłowicz
- Jakub Pawłowski
- Janek Magielski
Od października walczymy o wyjście z grupy do rozgrywek finałowych z silnymi reprezentacjami Poniatówki, Batorego, Kopernika, IB Raszyńskiej, Fredry oraz Kuronia. W marcu wybieramy się do Poznania na Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich.
Rok szkolny 2017/2018 zakończyliśmy zdobyciem tytułu Mistrza Warszawy Debat Oksfordzkich! Więcej …


W roku szkolnym 2018/2019 czacka drużyna w okrojonym składzie (bez klas III) ale z nowymi uczestnikami (z klas I):
- Karolina Gdańska,
- Małgorzata Hanecka,
- Tosia Zaleska,
- Jakub Pawłowski,
- Janek Magielski,
- Kuba Czerski,
- Bartosz Kulczycki,
- Filip Szuchta,
- Dominik Mieszkowski,
- Janusz Jan Barej,
- Marta Brodziak
brała aktywny udział w rozgrywkach Warszawskiej Ligi Debatanckiej.
Wymiana
Kontakty zagraniczne to przede wszystkim wymiany z młodzieżą różnych krajów, traktowane jako świetna forma doskonalenia języków obcych i umiejętności organizacyjnych uczniów, a także rozszerzenia ich znajomości świata, ludzi i kultur. Pierwsze wymiany naszego Liceum zrealizowane zostały ze szkołą z Berlina i miały charakter turystyczno–językowy. Choć współpraca z Berlinem wygasła, to od1996 r. do 2012 r. wymiana młodzieży polsko–niemieckiej była kontynuowana z IEGS Gesamtschule z Hamburga. Miała ona charakter historyczno–językowy. Młodzież w mieszanych grupach pracowała metodą projektu, odbywały się tematyczne warsztaty. Od 2016 r. wymiana z Hamburgiem została wznowiona z nową szkołą – Gymnasium Blankenese. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Tym razem tematem przewodnim jest sztuka. Wyjeżdżaliśmy również pod Kolonię na warsztaty historyczne z młodzieżą niemiecką. Od 1996 r. prowadzono też wymianę z Lycée deI’Essouriau z Les Ulis pod Paryżem. W 2017 r. podjęto współpracę ze szkołą Isbilya z Sevilli w Hiszpanii (16-22 maja 2017 r. Hiszpanie z pierwszą wizytą w Czackim).
Nauczyciele brali wielokrotnie udział w konferencjach i seminariach np: w Sonnenbergu, Uppsali, Reims i Sèvres, Vlotho, Jenie, dwukrotnie w Genewie. Wizytowali także szkoły w Japonii, Izraelu, Hiszpanii jako eksperci lub członkowie oficjalnych polskich delegacji. Szkoła była także obecna podczas dwóch konferencji The Europen eLerning Forum for Education – ELFE 2 w Rydze (Łotwa) i Bledzie (Słowenia). Odbyły się wyjazdy edukacyjne do Francji i Belgii. Nauczyciele regularnie reprezentowali nasze Liceum na konferencjach nauczycieli języka angielskiego w Polsce i na Węgrzech.
Wśród wspólnych wypraw uczniowsko–nauczycielskich warto wymienić wyjazd do Brukseli na zaproszenie jednego z członków Europarlamentu, udział w Światowej Konferencji Astronomicznej we Francji oraz zajęcia Międzynarodowej Letniej Szkoły dla Młodych Fizyków w Kanadzie, a także wyjazdy do CERN-u i do letniej Międzynarodowej Szkoły Astronomicznej w Rozhen.
Astronomia

BDteam
Klub astronomiczny
Klub AstronomicznyBDTeam, znany dawniej jako koło astronomiczne przy XXVII LO im. T. Czackiego, istnieje od marca 2003 r., kiedy to miała miejsce pierwsza sesja teleskopowa przez internet zorganizowana przez prof. Barbarę Dłużewską i dr. Lecha Mankiewicza z CFT w ramach programu Telescopes in Education (wykonywane były zdjęcia astronomiczne teleskopem z Chile).
Koło zajmuje się obserwacją odległych obiektów we wszechświecie oraz zgłębianiem tajników astronomii za pomocą teleskopów internetowych oraz szkolnego teleskopu, który w grudniu 2004 r. ufundowała Fundacja im. T. Czackiego. Obserwacje wykonywano kiedyś metodą webkamerkową, z podłączoną do teleskopu kamerką CCD i komputerem. Z czasem Szkoła wzbogaciła się o nowe teleskopy z dużo większymi możliwościami. Zmieniły się również techniki wykonywania zdjęć. W grudniu 2015 r. BDTeam otrzymał nowy, wysokiej jakości teleskop, oparty na systemie Newtona.
Kilka razy do roku uczniowie wyjeżdżają poza Warszawę, by mieć dobre warunki do obserwacji nieba.
Z każdej obserwacji powstają archiwa zdjęć. Klub organizuje również obserwacje dla uczniów i personelu Szkoły ważnych wydarzeń astronomicznych: i tak 20 marca 2015 r. wszyscy mieli okazję obserwować różnymi technikami częściowe zaćmienie Słońca, a 29 września chętni wyjechali do Czerska na obserwacje zaćmienia Księżyca.
Członkowie Klubu uczestniczą w letnich obozach astronomicznych w kraju i za granicą (2010 – Rozhen;, Bułgaria; 2011 – Hala Boracza, Polska; 2012 – wyprawa do Turcji na Venus Transit; 2014 – Dolomity, Włochy), bywają instruktorami w obserwacjach astronomicznych dla uczniów zaprzyjaźnionych podwarszawskich szkół w Uwielinach i Dłużewie. W 2006 r. we współpracy z British Councilzorganizowali internetową sesję na Warszawskim Pikniku Naukowym.
Dużymi wydarzeniami w życiu Szkoły były: wizyta księżniczki Anny z brytyjskiej rodziny królewskiej, w związku z udziałem Liceum w projekcie FaulkesTelescope w 2006 r., oraz spotkanie z młodzieżą astronauty z NASA George’a Zamki w 2008 r.
W 2007 r.BDTeam (w składzie: Marta Bogowicz, Dorota Świerczewska, Paweł Jasiński i prof. Barbara Dłużewska) odkrył planetoidę (w ramach Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid realizowanej przez program Hands on Universe – Europe). Odkrycie zostało oficjalnie potwierdzone przez Minor Planet Center na Uniwersytecie w Harvardzie, a Czacki jako Czacki High School trafił do katalogu odkrywców planetoid. Początkowo planetoida znana była jako K07G04A, jednak 14 października 2013 r.na wniosek Czackiewiczów otrzymała – dla upamiętnienia zmarłego przedwcześnie Pawła Maksyma, wybitnego popularyzatora astronomii – nazwę: PAWELMAKSYM, a BDTeam brał udział w uroczystości wręczenia certyfikatu z nazwą.
Zapraszamy wszystkich do oglądania naszych zdjęć w Galerii BDTeam na stronie szkoły pod adresem Galeria
Sport

Sport w Czackim
Zajęcia wychowania fizycznego w XXVII LO odbywają się w wymiarze 3 godzin lekcyjnych tygodniowo. Klasy pierwsze mają dwie godziny zajęć w sali gimnastycznej i godzinę pływalni obowiązkowo, klasy drugie i trzecie – trzy godziny zajęć w sali gimnastycznej.
W Szkole odbywają się też dodatkowe zajęcia sportowe, czyli SKS. Prowadzimy sekcje piłki siatkowej dziewcząt i chłopców, piłkę koszykową oraz sekcję wioślarstwa – uczniowie na profesjonalnym sprzęcie uczą się wiosłować, a potem startują na Wiśle w Licealnych Regatach Ósemek Wioślarskich. Mogą też uczestniczyć w zajęciach nauki i doskonalenia pływania z elementami ratownictwa wodnego.
“Czacki” startuje w rozgrywkach o Mistrzostwo Dzielnicy Śródmieście w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w takich dyscyplinach, jak koszykówka dziewcząt i chłopców, piłka nożna i ręczna chłopców, biegi przełajowe. Wielokrotnie odnosiliśmy sukcesy w poszczególnych dyscyplinach, zdobywając medale i puchary, a nasza Szkoła jest zawsze w czołówce klasyfikacji szkół średnich. W rozgrywkach nie mogą brać udziału zawodnicy czynnie uprawiający daną dyscyplinę sportu, dzięki czemu każdy ma szansę na reprezentowanie Liceum w zawodach międzyszkolnych.
Od wielu lat młodzież wyjeżdżała i wyjeżdża na obozy narciarskie (Wisła, Stożek, Zieleniec), na których prowadzona jest nauka jazdy na nartach pod okiem instruktorów.
Zobacz osiągnięcia sportoweChemia
Chemiczna STRONA Adama (laureata OCH) i Matyldy
Geneza: Strona powstała jako praca zaliczeniowa na szkolne zajęcia informatyki, lecz rozwinęła się w większy projekt i dziś istnieje jako domena. Inspiracją do stworzenia strony była fascynacja chemią i chęć uporządkowanie wiedzy potrzebnej do Olimpiady Chemicznej.
Twórcy: Jesteśmy dwójką uczniów liceum Czackiego w Warszawie z klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Autor kodu źródłowego strony i główny pomysłodawca jest laureatem 64 Olimpiady Chemicznej.
Opis: Nasza Strona jest mini-kompedium reakcji analitycznych, wykorzystywanych w analizie jakościowej. Każda część dotycząca indywiduum chemicznego zawiera jego krótki opis oraz kilka reakcji charakterystycznych wraz ze zdjęciem i opisem zachodzących przemian.
Mamy nadzieję, że nasza Strona przyda się studentom chemii oraz uczestnikom Olimpiady Chemicznej!
~ Adam i Matylda
Zapraszamy na stronę.
XVIII Festiwal Nauki Małego Człowieka (jesień 2014)

18. Piknik Naukowy

XVII Festiwal Nauki Małego Człowieka (wrzesień 2013)
Czackiewicze na 17. Pikniku Naukowym
Festiwal nauki młodego człowieka

SPRAWOZDANIE Z UCZESTNICWA UCZNIÓW XXVII L.O. IM. TADEUSZA CZACKIEGO W 16. PIKNIKU NAUKOWYM POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK 12 MAJA 2012
Poniżej przedstawione zostaną doświadczenia, w których brali udział uczniowie liceum:
- Ciecz nienewtonowska:
- Ferrociecz:
- Wulkan i węże faraona (asysta):
- „Ciuchcia”:
- Właściwości ciekłego azotu i suchego lodu:
Geografia
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniach w Warszawie!
Szkolne koło PCK 2008-2012

Wypadki i urazy wynikające z bezmyślnego albo celowego działania powodują co roku na świecie śmierć 3,5 miliona osób, a 35 milionów ludzi czynią inwalidami. Koszty tych tragedii według Światowej Organizacji Zdrowia oceniane są na 500 miliardów dolarów. Spośród wszystkich wypadków, w których umierają ludzie, ok. 20% zgonów spowodowanych jest wypadkami komunikacyjnymi. Co trzecia ofiara wypadku – z poważnymi obrażeniami wielonarządowymi – umiera. Analiza wypadków wykazuje, że w wielu przypadkach możliwe było uratowanie poszkodowanych pod warunkiem podjęcia właściwych czynności. Z tego powodu, bardzo ważna jest nauka pierwszej pomocy. W dużej mierze to, czy została ona udzielona decyduje o przeżyciu poszkodowanego. Omdlenia, zawały serca, rany mogą się przydarzyć nagle nam, naszym bliskim i dobrze jest wiedzieć jak w takich sytuacjach należy reagować.Tego wszystkiego i wiele więcej uczyło przez lata Szkolne Koło Pierwszej Pomocy w Czackim. Do wyboru mieli uczniowie międzynarodowy kursy pierwszej pomocy EFR oraz szkolny kurs PCK.
Międzynarodowy kurs pierwszej pomocy Emergency First Response trwał dwa dni i zwykle prowadzony był w weekendy. Obejmował zakres pierwszorzędnej pierwszej pomocy dorosłym, dzieciom w tym niemowlętom oraz używania automatycznych defibrylatorów i drugorzędnej pierwszej pomocy. Na koniec kursu uczestnicy otrzymywali certyfikat w formie karty plastikowej, certyfikat w formie dyplomu oraz zaświadczenie na druku ministerialnym. Kurs był płatny.
Szkolny kurs PCK trwał cały drugi semestr obejmując cotygodniowe, godzinne spotkania. Zakres zajęć to pierwszorzędna pierwsza pomoc dorosłym i drugorzędna pierwsza pomoc. Kurs kończył egzamin w Ośrodku Szkoleniowym PCK, po którym (po zaliczeniu sprawdzianu) kursanci otrzymywali zaświadczenia PCK. Kurs był bezpłatny.
Mamy nadzieję, że możemy liczyć na kolejne grupy ratowników w naszej szkole, a Szkolne Szkoło PCK wznowi wkrótce swoją działalność.
Szanty 2003-2013

Wieczorki Szantowe w Czackim odbywały się w sali nr 21, raz w miesiącu (czasami częściej) w czwartki między godziną 19 a 23. Pierwszy raz miłośnicy żeglarskiej piosenki spotkali się w lutym 2003 roku. Na Wieczorki przychodziło około 40 osób, w tym spora grupa absolwentów naszej Szkoły oraz załoganci “Pogorii” i “Chopina”, członkowie Bractwa Brygowego, Stowarzyszenia “Edukacja pod Żaglami”, a także byli członkowie Pałacu Młodzieży. Na wieczorkach grywali: Piotr “Złoty” LewandowskiMarcin “Śierściuch” Dakowski, a czasami: Adaś Anczura, Klementyna Walczyna, Mikołaj Kobos i inni… Organizatorami Wieczorków byli: Wojtek “Bambor” Sambor, Piotr “Serek” Seredyński, Mateusz Potempski. Patronat: Bractwo Brygowe STS Fryderyk Chopin