Stowarzyszenie Wychowanków

Informator   Regulamin  

Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. Tadeusza Czackiego jest aktywnym uczestnikiem życia naszej Szkoły i współtwórcą jej oblicza od prawie dziewięćdziesięciu lat.

Powstało 17 grudnia 1911 r. jako Stowarzyszenie im. Jana Pankiewicza. Wkrótce stało się faktycznym właścicielem Szkoły – aż do 14 sierpnia 1918 r., kiedy przekazało ją na własność powstającemu właśnie Państwu Polskiemu. Wówczas to jej patronem został Tadeusz Czacki.

Szczególną rolę Stowarzyszenie odegrało także w latach 1958-59. W dramatycznych okolicznościach w 1950 r. gimnazjum przestało istnieć – zostało zwinięte (tak to wtedy określano) przez ówczesne władze, lekceważące piękne tradycje naszego szkolnictwa. Gdy Stowarzyszenie wznowiło swą działalność w końcu 1958 r., głównym jego celem stało się reaktywowanie Szkoły. Nastąpiło to 9 maja 1959 r. – nazwę i tradycję Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Czackiego przejęła ówczesna Szkoła Ogólnokształcąca Nr 27. Stowarzyszenie przekazało jej dawny sztandar oraz bogatą historię ponad osiemdziesięciu lat działalności. Z inicjatywy Stowarzyszenia młodzież wznowiła również wydawanie pisma Promień Szkolny, mającego długą tradycję.

Stowarzyszenie dzieli ze Szkołą wszystkie jej kłopoty i trudności, a także sukcesy i radości; szczególnie dba o pielęgnowanie tradycji i o pogłębianie wiedzy o dziejach Liceum. Dla uczniów klas pierwszych są organizowane prelekcje o jego historii. Trwają prace archiwalne w celu dokładnego odtworzenia dziejów Szkoły i nowego opracowania jej monografii. Są organizowane giełdy zawodowców dla uczniów klas starszych, ułatwiające im właściwy wybór kierunku studiów. Utrzymywane są kontakty z emerytowanymi nauczycielami. Otaczane są opieką groby dawnych nauczycieli, wychowanków Szkoły i działaczy Stowarzyszenia.

Do rangi symbolu urasta zwyczaj rozpoczynania roku szkolnego przy kamieniu, upamiętniającym miejsce, gdzie stała Szkoła do września 1939 r. (obecnie przy skarpie Trasy W-Z). Kamień ten został położony staraniem Stowarzyszenia w 1976 r.

Władze Stowarzyszenia od roku 1959

Przez wiele ostatnich lat na czele Stowarzyszenia stał inż. Bronisław Chodorowski. Pożegnanie.

Kontakt do Prezesa Stowarzyszenia p. Dariusza Gellera: padgeller@poczta.onet.pl; tel. 601 245 248; kontakt do Wiceprezesa Stowarzyszenia p. Jakuba Dorosz-Kruczyńskiego : jdk05800@gmail.com, tel. 694 239 560.
Młodzieżówka Stowarzyszenia, czyli KOŁO Senioralne – kontakt: danutaburlinska@op.pl; tel. 502 284 832. 

Koło Senioralne przy Liceum im. T. Czackiego w Warszawie

Rok szkolny 2023/2024

KOMUNIKAT  nr 6

Koleżanki i Koledzy,
w lutym pojawili się na spotkaniu Basia Chudobiecka, Michał Kolasiński i Witek Kaczmarczyk. Rozmowa zboczyła na tematy ideologiczne i nawet się nie obejrzeliśmy, a zrobiła się 19:00 i trzeba było sprawdzić, czy nie ma nas w domu.
Ale Witek był czujny i ustaliliśmy terminy spotkań do końca roku szkolnego.
Oto one:
19 marca (ostatni dzień zimy), 16 kwietnia (między Świętami Wielkanocnymi a świętami majowymi), 21 maja, 18 czerwca (jeszcze wiosna). To wszystko wtorki, a godzina 16.00.

Do zobaczenia
Danka Burlińska

P.S. Jakoś nie jestem zasypywana pomysłami dotyczącymi rocznicy nadania Szkole imienia Tadeusza Czackiego. Może chociaż wspomnienia. Nieustająco czekam. D.B.

Ogłoszenie

Koleżanki i Koledzy

zwracam się przede wszystkim do roczników z Karowej 18, ale także do tych z Drewnianej 8 i Polnej 5. W tym roku mija 65 lat od uroczystości nadania naszemu Liceum imienia Tadeusza Czackiego i przekazania Sztandaru przez wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Czackiego. Jesteśmy w dalszym ciągu młodzi (zwłaszcza duchem), ale jakoś tak coraz nas mniej (zwłaszcza tych z Drewnianej i Karowej). Może byśmy się spotkali? W grupach roczników, wspólnie (zależnie od liczby chętnych)? Oczekuję propozycji.

Najbliższe spotkanie Starszaków zaplanowaliśmy na 20 lutego (wtorek) w Szkole przy ul. Polnej 5. Początek spotkania 16.00, zwykle jesteśmy do 18.00.

Danuta Burlińska

KOMUNIKAT  nr 5

Moi Drodzy,
i już po spotkaniu grudniowym, ostatnim w tym roku kalendarzowym. Ostatnio jakoś coraz częściej.  

dopadają nas zdarzenia losowe i choroby (ciekawe dlaczego?). Do Szkoły dotarli: Krysia Wygonowska, Monika Oziembło, Basia Chudobiecka, Władek Otłowski. Powspominaliśmy, poplotkowaliśmy. Sprawdziliśmy też listy obecności naszych roczników maturalnych. Niestety, dużo nieobecności, ale o wielu koleżankach i kolegach nie mamy żadnych wiadomości. Na koniec złożyliśmy sobie życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2024. Przekazujemy je Wszystkim – tym, którzy pojawiają się na naszych spotkaniach, oraz tym, którzy może przeczytają te słowa na stronie Szkoły.

Od środy do soboty (13-16) w Szkole odbył się 36. Festiwal Teatralny. Pierwsze trzy dni to były spektakle konkursowe. W sobotę prezentowano sztuki pozakonkursowe. Odbyła się również Gala – ogłoszenie wyników, nagrody. Więcej wiadomości na stronie Szkoły. 

Rok kalendarzowy się kończy, ale nie szkolny. Na następne spotkania zapraszamy: 9 stycznia, 20 lutego. Jak zwykle początek godz. 16.00. Miejsce – Szkoła, Polna 5.

Do zobaczenia
Danka Burlińska

KOMUNIKAT  nr 4 

Koleżanki i Koledzy,
i znów wchodzimy w trudny okres jesienno-zimowy. Ciemno, zimno i często mokro – raczej nie lubimy tej pory roku. Trzeba przetrwać. Na ostatnim spotkaniu była nas czwórka – Krysia Dydyńska, Lidka Olczak i Waldek Borowicz. Kilka osób dało znać, że nie przyjdą, bo albo choroba, albo zdarzenia losowe. Wszystkim chorym życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
W grudniu spotykamy się 12 (wtorek), jak zwykle o 16.00.

Do zobaczenia
Danka Burlińska

KOMUNIKAT  nr 3 

Na spotkaniu 17 października byli: Basia Chudobiecka, Lidka Olczak, Krysia Wygonowska, Monika Oziembło, Piotrek Karasiewicz, Witek Kaczmarczyk, Michał Kolasiński, Waldek Borowicz i Marek Boguszewski. Już dawno nie było nas tak dużo. Najchętniej wspominamy czas na Dobrej i Karowej. I nie ma co się dziwić – wszyscy tam kończyliśmy Szkołę. Niestety – roczniki z Polnej jakoś nie mogą dotrzeć. Może jeszcze dla nich za wcześnie?

W piątek 13 października odbyło się Uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej kilkoro nauczycieli otrzymało nagrody Dyrektor Szkoły.

Przypominam, że nasze najbliższe spotkanie będzie 21 listopada (wtorek). Jak zwykle o 16.00, ale zawsze gorąco witamy spóźnialskich. Najczęściej jesteśmy do 18.00.

Do zobaczenia
Danka Burlińska

P.S. Myślicie o 9 maja – naszej, szkolnej rocznicy?

KOMUNIKAT  nr 2

Drogie Starszaki,
na wrześniowe spotkanie przyszli: Basia Chudobiecka, Monika Oziembło, Danusia Jagiełło, Krysia Wygonowska, Piotrek Karasiewicz, Michał Kolasiński, Witek Kaczmarczyk i ja. Jak zwykle powspominaliśmy, poplotkowaliśmy i tak czas upłynął. Ale jedna sprawa jest do rozstrzygnięcia w większym gronie. Michał zaproponował, żeby coś zrobić z okazji rocznicy nadania Szkole imienia Tadeusza Czackiego i przekazania Sztandaru. W 2024 r. 9 maja stuknie 65 lat. Może warto się spotkać we własnym gronie, a może również z młodzieżą (pomysł Michała). Koniecznie trzeba porozmawiać z Dyrekcją Szkoły. Możemy też liczyć na pomoc Pań prowadzcych Bibliotekę Szkolną. Moi Drodzy zacznijcie zgłaszać pomysły. W tej chwili wydaje się, że jest dużo czasu, ale to tylko złudzenie. Spróbujmy dotrzeć do jak największej liczby uczestników tej uroczystości.
A teraz terminarz spotkań do końca roku 2023 (zawsze wtorek, godz. 16.00):
17 października,
21 listopada,
12 grudnia.

Serdecznie pozdrawiam

Danka Burliska

KOMUNIKAT  nr 1

Moi Drodzy,
zaczęliśmy 147 rok. Byłam 4 września na rozpoczęciu roku szkolnego przy Kamieniu.

W uroczystości uczestniczyli tylko uczniowie pierwszych klas – z braku miejsca – i tak było ciasno, bo pierwszych klas w tym roku jest sześć. Ale nie od A do F, są np. M, H, B – od kierunków.
Często na rozpoczęcie przychodzą też absolwenci z życzeniami dla pierwszaków. W tym roku byli Konsulowie (taka nazwa szefów Samorządu Uczniowskiego) z poprzedniego roku.
A teraz o naszych sprawach. Najbliższe spotkanie zaplanowaliśmy na 19 września (wtorek). Godzina stała – 16.00, ale spóźnialscy też chętnie widziani. Jesteśmy zwykle do 18.00. Miejsce też stałe – Polna 5.

Z pozdrowieniami

Danka Burlińska

Rok szkolny 2022/2023

KOMUNIKAT  nr 1

Drogie Starszaki,

na spotkaniu majowym byli: Basia Dębska (1960), Monika Oziębło (1961), Hania Gryziak (1965), Witek Kaczmarczyk (1960), Olek Strasburger (1962) i ja (1960). Przeglądaliśmy księgę pamiątkową przygotowaną z okazji 100-lecia Szkoły (1976). I tak nam zeszły dwie godziny. Następne spotkanie 21 czerwca (środa), godz. 16.00. Moi Drodzy, to ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Liczę na pełną mobilizację.

Do zobaczenia

Danka Burlińska

Rok szkolny 2021/2022

Po długim czasie obostrzeń pandemicznych czas na stacjonarne spotkanie KOŁA 24 maja (wtorek) o 16.00.
Do zobaczenia
Danka Burlińska

Rok szkolny 2020/2021

KOMUNIKAT  nr 1
Moi Drodzy, 

dawno się nie odzywałam, ale zmobilizował mnie Witek Kaczmarczyk. Uznał, że już dosyć bezczynności i przesłał propozycję dla wszystkich.  Kwarantanna covid zmieniła nasze życie diametralnie. Nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie trwała. Aby nie tracić czasu, który bezpowrotnie upływa, i zmodyfikować trochę „pojemność” naszego Albumu Koła Senioralnego – przedstawiamy koncepcję uzupełnienia drugiej strony każdego rocznika o „Kopertę” na przechowywanie różnych materiałów, a szczególnie elektronicznej płytki „CD”, która może pomieścić bardzo dużo materiałów o kolejnych rocznikach maturalnych – wspomnienia z czasów szkolnych i po maturze – mogą dotyczyć nas, naszych koleżanek i kolegów, grona nauczycielskiego (czasem łatwiej pisać o zdarzeniu, o kimś z klasy, szkoły niż o sobie).
Mamy teraz dużo czasu do zagospodarowania i dobry czas na pisanie wspomnień:
„W szkole – życie codzienne, wydarzenia i ciekawostki” 
„Jak pamiętam koleżanki, kolegów”
„Kogo z grona nauczycielskiego lubiłem, ceniłem – i za co” 
„Od matury do Koła Senioralnego” 
– to są propozycje do twórczego rozwinięcia. 

Jeszcze trwamy, ale nie jesteśmy wieczni. I to, co przeżyliśmy i zapamiętaliśmy, wraz z nami przeminie. Po maturze każdy z nas miał własną drogę. Łatwiejszą lub trudniejszą, ciekawszą lub mniej interesującą. To są nasze dzisiejsze subiektywne odczucia – czy były takie zawsze? 
Czy nasze doświadczenia mają zniknąć wraz z nami? Może którejś lub któremuś z naszych młodszych koleżanek lub kolegów ułatwią podjęcie decyzji życiowej. 
Ten tekst wyślemy do wszystkich, których mamy adresy, ale nie jest to wiele osób. Komunikat będzie również zamieszczony na stronie Szkoły. Ale, jak zwykle, apel o przekazywanie go jak najszerzej.

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia 

Danuta Burlińska

Rok szkolny 2019/2020

Komunikat nr 7

Spotkaliśmy się w czwartek (tłusty), 20 lutego. Byli rocznikami: 1957 – Basia Chudobiecka, 1958 – Krysia Dydyńska i Lidka Olczak (1958 ), 1959 – Waldek Borowicz i Michał Kolasiński, 1960 – Basia Dębska, Danka Burlińska i Witek Kaczmarczyk, 1961 – Monika Oziembło, 1963 – Hania Gryziak. Było bardzo słodko.
Zwracam się do Koleżanek i Kolegów wydających „Promień Szkolny” – może byście się skrzyknęli i spotkali w szkole. Niekoniecznie w podanych terminach, zaproponujcie swój.
A teraz smutne wiadomości: 6 stycznia zmarł Maciek Górski (matura 1961), 31 marca Ala Urbańska (matura 1960). Ala jest pochowana na Cmentarzu Bródnowskim 24 H – 3 – 22/23.
W czerwcu planujemy spotkanie maturzystów roku 1960. Niestety, z większością Koleżanek i Kolegów nie mamy kontaktu. Odezwijcie się.
Następne spotkanie 10 marca we wtorek.
Do zobaczenia, Danka Burlińska

Komunikat nr 6
W środę, 15 stycznia, mieliśmy pierwsze spotkanie w 2020 roku. Byli: Basia Chudobiecka i Mirek Strączewski (1957), Krysia Dydyńska, Danusia Jagieło i Lidka Olczak (1958), Waldek Borowicz i Michał Kolasiński (1959), Danka Burlińska i Witek Kaczmarczyk (1960).
Podaję terminarz spotkań w 2020 roku. Utrzymujemy rotację wtorek-środa-czwartek.
luty – 20 – czwartek ; marzec – 10 – wtorek; kwiecień – 22 – środa; maj – 21 – czwartek; czerwiec – 16 – wtorek; wrzesień – 16 – środa; październik – 22 – czwartek; listopad – 17 – wtorek; grudzień – 16 – środa
Do zobaczenia
Danka Burlińska

P.S. Na Cmentarzu Bródnowskim znalazłam grób Rodziny Olszewskich – jest wymieniona Janina Olszewska. Czy ktoś zna rok śmierci naszej Pani profesor? 

Komunikat nr 5
Od 4 do 7 grudnia sala gimnastyczna w Szkole zamieniła się w salę teatralną z okazji 32. Festiwalu Teatralnego. Przy jego organizacji – od budowy sceny do pisania scenariuszy – wszystko robią uczniowie. […] więcej/całość komunikatu

We wtorek, 10 grudnia, mieliśmy ostatnie spotkanie w tym roku kalendarzowym. Przyszli – mimo deszczu i kłopotów komunikacyjnych: Basia Chudobiecka (1957), Monika Oziembło (1961), Władek Otłowski (1960), Mirek Strączewski (1957), Witek Kaczmarczyk (1960).
Pierwsze spotkanie w 2020 r.  – 15 stycznia.
Koleżanki i Koledzy, życzę Wam wszystkim i Waszym bliskim pogodnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego najlepszego w Nowym dwa tysiące dwudziestym Roku.
Do zobaczenia
Danka Burlińska

Komunikat nr 4

Koniec października to wiele zdarzeń w Szkole. W niedzielę 27 października została odprawiona w kościele sióstr Wizytek Msza Święta w intencji św. pamięci Tadeusza Czackiego, Absolwentów i Profesorów Liceum Krzemienieckiego oraz całej Społeczności „Czackiego”. W liturgii  uczestniczył chór szkolny. Z naszych roczników było nas tylko dwoje – Olek Strasburger i ja.

W poniedziałek 28 października były w szkole Tadealia. W tym roku była inna formuła niż w latach poprzednich. Po odśpiewaniu przez chór hymnu Liceum Krzemienieckiego wysłuchaliśmy świetnego wykładu prof. Teresy Zaniewskiej o Tadeuszu Czackim i Liceum Krzemienieckim. W krótkiej, ciekawej formie uczniowie poznali historię szkoły w Krzemieńcu. więcej/ całość komunikatu…

Rok szkolny 2018/2019

Komunikat nr 6

I kolejna okrągła rocznica za nami. Tym razem 60. nadania Szkole imienia i przekazania jej Sztandaru. Na spotkaniu wspominkowym byli: z rocznika 1957 – Barbara Chudobiecka i Mirosław Strączyński, z rocznika 1958 – Krystyna Dydyńska, Danuta Jagieło i Lidia Olczak, z rocznika 1959 – Waldemar Borowicz i Michał Kolasiński, z rocznika 1960 – Barbara Dębska, Witold Kaczmarczyk i ja, z rocznika 1969 – Ewa Sodel. Witek Kaczmarczyk zaprezentował Album Koła Senioralnego – każdy rocznik ma trzy strony albumu do wypełnienia zdjęciami, wspomnieniami o nauczycielach, kolegach. Potem robiliśmy „gazetkę” przypominającą uroczystość z 9 maja 1959 r. Na stronie Liceum Czackiego: Strona Główna/Galeria/Inne/Archiwum/Lata 1946-2004/09.05.1959 jest zamieszczonych kilkanaście zdjęć. Można sobie przypomnieć ten dzień.

We wszystkich naszych poczynaniach możemy zawsze liczyć na pomoc Pań z Biblioteki Szkolnej, za co Im serdecznie dziękujemy.

Następne spotkanie mamy 13 czerwca br.

Pozdrawiamy i do zobaczenia

P.S. I Kto z klas X w 1959 r. pamięta próby u Pani prof. Cz. Kosiorek, a potem występ w kinie „Kultura”? W archiwum znajduje się tekst tego przedstawienia. D.B.

P.S. II Apelujemy do wszystkich o nawiązywanie kontaktów z Koleżankami i Kolegami z własnych (i nie tylko) roczników.

Ewa Sodel poszukuje kontaktu z Koleżankami i Kolegami z rocznika maturalnego 1969, w tym roku 50-lecie Waszej matury. Zapraszamy na spotkanie 13 czerwca do Szkoły (godz. 16.00). wtedy zgodnie z regulaminem Koła Wasz rocznik stanie się jego częścią.

P.S. III W tym roku zaproponowaliśmy jako dzień spotkań czwartek. Wielu osobom nie odpowiadał. Dlatego proponujemy, żeby każdy podał, który dzień tygodnia najbardziej mu odpowiada. Spróbujemy tak ustalić terminy spotkań, aby każdy mógł przyjść chociaż raz w półroczu.

WIERSZYK OKOLICZNOŚCIOWY – Maj 1959 – zapraszamy do zapoznania się 🙂

Na spotkaniu 25 kwietnia byli (nazwiska koleżanek z okresu szkolnego): z rocznika 1957 r. Barbara Chudobiecka, z 1958 r. Krystyna Dydyńska i Lidia Olczak, z 1959 r. Grzegorz Bogobowicz z żoną, Waldemar Borowicz i Janusz Dorosiewicz, z 1960 r. ja.

Dla porządku przypominam, że najbliższe spotkanie zaplanowaliśmy w 60. rocznicę nadania Szkole imienia Tadeusza Czackiego. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się z tej okazji, na 9 maja br. Miejsce – „Czacki” przy ul. Polnej 5. Początek – godz. 16.00, ale jesteśmy zwykle do 18.00. Jest to spotkanie towarzyskie, a nie zebranie o ustalonym porządku, dlatego nie rezygnujcie z przyjścia tylko z tego względu, że nie zdążycie na czwartą.

Przekazuję pozdrowienia od Leszka Janczewskiego (rocznik 1960). Niestety nie może przylecieć do Warszawy (mieszka w Nowej Zelandii) w tym terminie. Pamięta uroczystości z 9 maja 1959  r. i bardzo żałuje, że nie będzie mógł się spotkać i powspominać.

Do zobaczenia

Danka Burlińska

Słonecznych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i dużo zdrowia podczas Świąt, a także po Świętach.

Koleżanki i Koledzy,
w sprawie 9 maja otrzymałam wiadomość tylko od czterech osób. Jeśli możliwe, proszę, odezwijcie się, najlepiej do 24. Termin najbliższego spotkania to 25 kwietnia (godz. 16, Polna 5). Każdy mile widziany i oczekiwany.

Pozdrawiam

Danka Burlińska

Koleżanki i Koledzy,
marcowe spotkanie za nami. Było nas pięcioro: Barbara Chudobiecka-Rejn, Mirosław Strączyński, Michał Kolasiński, Witold Kaczmarczyk i ja.
Przed nami jeszcze spotkanie kwietniowe (25), ale ja już o majowym (9). Proszę o powiadomienie, kto zamierza przyjść na spotkanie w 60. rocznicę nadania naszemu Liceum imienia Tadeusza Czackiego i przekazania Sztandaru Gimnazjum i Liceum im. T. Czackiego. Może się uda zebrać przedstawicieli wszystkich klas? Ponawiam apel o informacje o Alicji Rutkowskiej z klasy XIa w 1959 r.

Pozdrawiam wiosennie 

Danka Burlińska

Na ostatnim spotkaniu nie było nas zbyt dużo – Barbara Chudobiecka-Rejn (matura 1957), Krzysztof Konecki, Witold Kaczmarczyk i ja (matura 1960). Może to deszczowa pogoda sprawiła, a może okres grypowy? Wspominaliśmy, przeglądaliśmy listy i wspomnienia pisane przez  naszych poprzedników ze Szkoły z lat 1910 – 1939,  a także już historyczne zdjęcia z naszych czasów i tak upłynęły dwie godziny.

Następne spotkanie 21 marca, godz. 16.00, w Szkole przy ul. Polnej 5. Do zobaczenia

Danka Burlińska

Na spotkaniu Koła Senioralnego w dniu 23 stycznia byli obecni (rocznikami) – z 1957 r. Barbara Chudobiecka-Rejn i Andrzej Kamiński, z 1958 r. Lidia Olczak-Borowicz, z 1959 r. Michał Kolasiński i Waldemar Borowicz, z 1960 r. Witold Kaczmarczyk, Danuta Burlińska i Piotr Karasiewicz, z 1963 r. Hanna Gryziak-Nowotna. Jak przychodzą nowe osoby, to pojawiają się nowe tematy do wspominania.

W pierwszym półroczu 2019 roku zapraszamy na kolejne spotkania Koła Senioralnego w czwartki: – 21 lutego,  – 21 marca,  – 25 kwietnia,  – 9 maja,  – 13 czerwca o godzinie 16.00, miejsce Liceum im. Czackiego przy ul. Polnej 5. W maju wybraliśmy dzień 9 maja, bo to rocznica otrzymania imienia i sztandaru przez Szkołę – okrągła, 60.

Czy jest szansa odszukania Alicji Rutkowskiej i Grzegorza Bogobowicza? W 1959 r. byli uczniami XI a. Oboje byli w poczcie sztandarowym.

Prosimy o rozpropagowanie informacji o spotkaniach „senioralnych” wśród Koleżanek i Kolegów, którzy jeszcze nie wiedzą o możliwości takich spotkań w Szkole, ze swoich roczników maturalnych, a także innych roczników senioralnych.

Przyjmujemy, że seniorem zostaje się po 50 latach od matury. Dlatego na spotkanie Koła w dniu 13 czerwca 2019 r. szczególnie serdecznie zapraszamy absolwentów „Czackiego” z rocznika maturalnego 1969 (50-latków maturalnych). Prosimy Was o ewentualny kontakt (nr telefonu/adres e-poczty), a jednocześnie zapraszamy na najbliższe spotkanie Koła Senioralnego.

Nieustannie ponawiamy apel o wspomnienia o nauczycielach, koleżankach i kolegach, zdjęcia (do zeskanowania).

Serdecznie pozdrawiamy
Za Koło Senioralne
Danuta Burlińska
Warszawa, 5 lutego 2019 r.

DEKLARACJA członkowska do pobrania 

OGŁOSZENIE

Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, działając na podstawie paragrafu 29 „Regulaminu Stowarzyszenia” zwołuje zwyczajne Zebranie Członków na 25 marca 2017 r.,   w pierwszym terminie o godzinie 10.45, w drugim terminie o godzinie 11.00. Miejsce:  XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, przy ul. Polnej 5. 
więcej (w tym porządek obrad) 
Projekt Regulaminu (zmiany)

Apel do ABSOLWENTÓW (marzec 2017 r.)
Koleżanki i Koledzy z „Czackiego”!

Na 25 marca 2017 r. zaplanowane jest Zebranie Członków Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. W związku z tym zadajemy sobie pytanie o przyszłość naszego Stowarzyszenia. W dwóch poprzednich Zebraniach uczestniczyło tylko kilkanaście osób. Skład zarządu zmieniał się nieznacznie. Obecnie większość członków zarządu nie będzie kandydowała na kolejną kadencję. Dlatego też zwracamy się do Koleżanek i Kolegów – absolwentów „Czackiego” – z apelem o kontynuowanie naszej pracy. Będziemy Was wspierać jako członkowie Stowarzyszenia, utrzymujący aktywne kontakty ze Szkołą.

Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich Czackiewiczów
Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły im. Tadeusza Czackiego

LIST DO ABSOLWENTÓW (październik 2016 r.)
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

Piętnastego października 2016 r., podczas obchodów 140-lecia Szkoły, mieliśmy spotkanie absolwentów z roczników, które zdały maturę do 1967 roku. Nie przyszło nas dużo (w nawiasach rok matury):

Monika Oziembło-Kacprzak (1961), Marek Niedźwiecki (1965) Jerzy Romanowicz (1965), Aniela Halec-Dorosiewicz (1963), Wojciech Roztworowski (1967), Jerzy Kędzierski (1965), Mary Ziółkowska-Rembiszewska (u. do 1964), Barbara Dębska-Chmielewska (1960), Witold Kaczmarczyk (1960), Marta Urbańska (Jaekel) (1965), Lucyna Kosela (Prekopiak) (1962), Elżbieta Kamieńska-(nieczytelne) (1963), Barbara Kamieńska-Szczepaniak (1965), Anna Dawidowicz-Malinowska (1965), Krystyna Żyszkowska (1962), Barbara Święcka (1961), Teresa Szwarocka-Priebe (1965), Hanna Lipka-Chudzik-Markiewicz (1962), Jolanta Tonder-Zeleney (1962), Jacek Sokołowski (1964), Wanda Folwarska (1963), Krystyna Dydyńska-Żerańska (1958), Wojciech Bronisławski (1966), Karol Hauptmann (1962), Krystyna Oziembło-Tanty (1963), Krzysztof Konecki (1960), Małgorzata Sokołowska-Żakowicz (1962), Katarzyna Żukrowska (1967), Jan Antolak (1967), Michał Kolasiński (1959), Stanisław Berłożecki (1963), Witold Kosiński (1963), Ewa Kosińska (1963), Maciej Górski (1961) nie podpisał się, ale był, Aleksander Strasburger (1962) nie podpisał się, ale był.

Było też kilkoro absolwentów z 1953 r., m.in. Stanisław Tym.

Najstarszym naszym Kolegą, który uczestniczył w obchodach 140-lecia Szkoły, był Stanisław Sowiński – absolwent z 1938 roku z Kapucyńskiej.

Kilka osób było tylko 14 października, zauważyłam Władka (Michała) Otłowskiego. Jeśli oprócz wymienionych był jeszcze ktoś w tych dniach w Szkole, to proszę o wiadomość – do kroniki.

A dzięki: Wojtkowi Berezowskiemu, Markowi Boguszewskiemu, Lidce (Olczak) i Waldkowi Borowiczom, Krysi Brodzie, Krzysiowi Koneckiemu, Jurkowi Langerowi, Monice Oziembło-Kacprzak, Krysi Oziembło-Tanty, Ani Rudzińskiej, Olkowi Strasburgerowi, włączyliśmy się w przygotowanie niektórych zdarzeń lub dokumentację uroczystości. P.S. Oczywiście absolwentów z późniejszych roczników było dużo, dużo więcej.


Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich Czackiewiczów
Do następnego spotkania. Danka Burlińska
matura 1960

LIST DO ABSOLWENTÓW (luty 2014 r.)
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

w  roku 2014 – 9 maja – mija 55 lat od dnia otrzymania przez XXVII Liceum Ogólnokształcące mieszczące się przy ul. Karowej 18, imienia Tadeusza Czackiego. W ten sposób my – jego uczniowie – staliśmy się kontynuatorami tradycji jednej z najstarszych szkół w Warszawie. Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. Tadeusza Czackiego przekazało nam także sztandar szkoły.

Został on wykonany w 1947 r. na podstawie przechowanego przez okres wojny sztandaru, który wskutek zniszczeń nie mógł dłużej pełnić swojej roli. Nowy sztandar przekazali szkole jej wychowankowie podczas III Zjazdu Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Czackiego, 9 marca 1947 r. Miało to miejsce w gmachu Gimnazjum i Liceum im. króla Władysława IV, gdzie w tym czasie mieściło się Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Czackiego.

Podczas uroczystości w 1959 r., w imieniu Stowarzyszenia Wychowanków sztandar przekazywali kol. kol. Jan Dangel (chorąży), Kazimierz Bojankiewicz, Andrzej Pustoła, Stefan Wojtaś. W poczcie sztandarowym LO nr 27 – już noszącego im. T. Czackiego – byli kol. i kol. Waldemar Borowicz (chorąży), Alicja Rutkowska, Barbara Skomorowska, Grzegorz Bogobowicz.

W 1967 r. szkoła została przeniesiona na ul. Polną 5. Była to kolejna przeprowadzka. Przypomnijmy krótko poprzednie adresy: Składowa (obecnie Pankiewicza), Złota, Kapucyńska, okres wojny – komplety w wielu miejscach: Jagiellońska, Dobra, Karowa.

Za dwa lata – w 2016 r. – szkoła będzie obchodzić 140-lecie istnienia. Jeżeli macie kontakty ze swoimi koleżankami i kolegami, to poproście ich o przekazanie adresów i numerów telefonów do Stowarzyszenia. Łatwiej nam będzie dotrzeć do wszystkich z informacjami o obchodach.


Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich Czackiewiczów – niezależnie od adresu szkoły
Danka Burlińska
matura 1960
Wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły im. T. Czackiego