Czacki w mediach

Zobacz:

Przeczytaj, posłuchaj:

Listopad 2022
35. Festiwal Teatralny w Czackim
Kiedy ulice Warszawy powoli pogrążają się w zimowej ciszy, a grudniowy blues nie daje o sobie zapomnieć zmęczonym przechodniom, na korytarzach Czackiego zaczyna pachnieć wiosną. Zewsząd słychać ożywione rozmowy, brzęk filiżanek kawy, odgłosy odplątywania kabli i szelest scenariuszy, a w powietrzu unosi się subtelny nastrój oczekiwania. Zabiegani uczniowie latają jak na skrzydłach, krzątając się przy najdrobniejszych sprawunkach i dbając o każdy szkolny kącik, a z ich zarumienionych twarzy nie schodzą uśmiechy. Czas jakby stanął w miejscu…
Październik 2020
Warszawska młodzież porządkowała groby na Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu
Od trzech lat, co roku, przybywa jesienią do Krzemieńca grupa młodzieży z Warszawy. Są to absolwenci, sympatycy i uczniowie XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Za każdym razem uczestnicy częściowo się zmieniają, ale tradycyjnie przyjeżdżają do popiersia swojego patrona. Kilkunastoosobowa grupa oblega postument, fotografując się na pamiątkę przy pomniku. Jak mają trochę czasu, to zwiedzają najważniejsze obiekty, a dalej wyruszają do pracy. Nikogo o nic nie pytają…
luty 2019
Śródmiejskie licea w czołówce najlepszych szkół w Polsce
II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego (ul. Myśliwiecka 6) oraz XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (ul. Polna 5) znalazły się w pierwszej dziesiątce prestiżowego, ogólnopolskiego rankingu liceów, przygotowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Jego wyniki zostały ogłoszone 10 stycznia br. Postanowiliśmy porozmawiać z osobami, bez których sukces ten nie byłby możliwy – z dyrektor LO „Batorego” Barbarą Kordas oraz dyrektor LO „Czackiego” Anną Koszycką.
24 grudnia 2018
Czacki domem dla wszystkich.
W piątek 21 grudnia w sali gimnastycznej Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie licealiści spotkali się – w świątecznej atmosferze – z dziećmi czeczeńskimi i ich matkami. Szkolny chór zaśpiewał kolędy, dzieci czeczeńskie zatańczyły ludowy taniec, na co młodzież z Czackiego, po krótkiej naradzie odpowiedziała polonezem. Mikołaj nie tańczył, ale dostojnie wkroczył na salę i rozdawał prezenty.
Czacki uczy, Czeczen chłonie
Czacki uczy, Czeczen chłonie Żale, łzy i podstawa programowa – Matematyka jest trudna i nieobliczalna, -powiada Sulim z Domu Samotnej Matki. – Polski – to taki inny, nie jak czeczeński- żali się mała Seda. Mieszka z czwórką rodzeństwa na 22 metrach kwadratowych. I jak tu odrabiać lekcje? Sąsiedzi skarżą się na Milanę, mamę Sedy, że trzyma wózek półrocznej Mariaszki na klatce schodowej.
12 października 2018
Uczniowie szkoły im. T. Czackiego uporządkowali cmentarz w Krzemieńcu.
Licealiści warszawskiej szkoły im. Tadeusza Czackiego oraz wolontariusze Towarzystwa Tradycji Akademickiej i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w dniach 23-30 września 2018 r. uczestniczyli w obozie wolontariackim w Krzemieńcu na Ukrainie. Celem wjazdu było przeprowadzenie prac porządkowych na zabytkowym cmentarzu bazyliańskim, w którego najstarszej części spoczywają profesorowie słynnego Liceum Krzemienieckiego.
18 czerwca 2016
Licealiści współpracują. Pomagają Zambii i grają.
– Całą tę imprezę robimy sami, bez pomocy nauczycieli i rodziców – opowiadają licealiści, goście “Tędy po trendy”. […] Uczniowie z XXVII LO. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie opowiadają o imprezie Czacki Second Stage (Tędy po trendy / Czwórka)
3 grudnia 2015
W to mi graj – Audycja z szefami 28 FT.
Jakub Wydrzyński i Zuzanna Zając, szefowie 28 Festiwalu Teatralnego, wzięli udział w audycji Polskiego Radia Czwórka o Festiwalu w Czackim. Opowiedzieli o przygotowaniach i organizacji FT, oraz o sztukach wystawianych przez klasy. Zapraszamy do odsłuchania.
21 Listopada 2015
Rozterki miłosne wg Krakowiaków i Górali
Projekt jest częścią obchodów 250-lecia polskiego teatru publicznego. Ma charakter spektakularny — weźmie w nim udział grupa aktorska (około 40 osób), chór mieszany z warszawskich liceów (około 150 osób), orkiestra symfoniczna (30 osób), dyrygent oraz soliści.
Lipiec/Sierpień 2015
Edukacja i Dialog
Rolą sektora publicznego jest definiowanie zasad funkcjonowania społeczeństwa, a zadanie władz polega na świadczeniu usług publicznych, również edukacyjnych. Ludzie bardzo krytycznie odnoszą się do działań rządzących, nie tylko w Polsce. Nie podoba im się, że funkcjonariusze publiczni są nazbyt chronieni, często pomimo swojej niekompetencji lub nieetycznych zachowań.
15 czerwca 2015
Obrazki z wystawy
Czy sztuka wykorzystała już wszystkie sposoby mówienia o codzienności? czy w czasach ponowoczesnych da się opowiedzieć o życiu rodzinnym, społecznym, kontaktach międzyludzkich w sposób oryginalny?
5 grudnia 2014
Finał konkursu NBP na pracę pisemną
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej wzięła dzisiaj udział w gali finałowej „Konkursu na pracę pisemną w roku szkolnym 2014/2015″, organizowanego przez Narodowy Bank Polski. W spotkaniu uczestniczył również Marek Belka Prezes Narodowego Banku Polskiego.
listopad / grudzień 2014
27. Festiwal Teatralny w Czackim
Już od dwudziestu siedmiu lat, na jeden grudniowy tydzień, w sali gimnastycznej warszawskiego LO im. Tadeusza Czackiego staje scena, a budynek szkoły zamienia się w teatr. Wszystko zaczęło się od dwóch przedstawień wystawionych dla szkolnej publiczności. Nikt nie przypuszczał, że za kilka lat impreza stanie się najważniejszym punktem w roku szkolnym każdego Czackiewicza.
16 października 2014
Ostatni warsztat – spotkanie w Czackim
W zeszłym tygodniu, 16 października, odbył się ostatni warsztat w ramach naszego projektu. Mieliśmy przyjemność spotkać się z uczniami z XXVII Liceum im. T. Czackiego dzięki zaproszeniu nauczycielki – pani Anny Bogdańskiej.
nr 2 2014-09
O „Czackim” kulturalnie …albo kulturalny „Czacki”
XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie jest szkołą dobrą. W rankingach warszawskich szkół ponadgimnazjalnych znajduje się zawsze w pierwszej dziesiątce, od lat może się poszczycić 100% zdawalnością egzaminu maturalnego, a imponujący procent absolwentów dostaje się na najlepsze uczelnie w kraju i za granicą. Jednak nie samą nauką żyje Czackiewicz!
lipiec 2014
Młodzi ekonomiści u progu kariery
Rok szkolny 2013/2014 zapisze się złotymi zgłoskami w annałach warszawskiego XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego. Uczniowie szkoły zostali w ni, laureatami i finalistami w aż 12 olimpiadach przedmiotowych. W tym towarzystwie wyróżnia się czwórka laureatów XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, której od lat patronuje NBP.
2014-04-07
Laureaci XXVII edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
Zuzanna Ajchel z XXVII LO im. T. Czackiego wygrała tegoroczną XXVII edycję Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Drugie miejsce zajął Michał Puchalski z tego samego liceum, a trzecie Michał Waszczuk z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. …
nr 15/2013-2014
Świat teatru w miniaturze
Środa, 4 grudnia, godzina 15.30. Dzień jak co dzień. Ale nie w warszawskim XXVII Liecum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego. Szkolny korytarz wypełnia tłum młodych ludzi, w większości bardzo elegancko ubranych. Wszyscy bardzo przejęci, zaaferowani, biegają korytarzem w tę i z powrotem. Ktoś gdzieś się spieszy, ktoś kogoś szuka, ktoś czegoś podobno nie dopilnował…
2013-11-19
Szkoła życia
“W dobie testów, rankingów i wszechogarniającej standaryzacji, gdy nawet do liceów ogólnokształcących nie idzie się w celu zdobywania jak najszerszej wiedzy, lecz po to, by jak najlepiej przygotować się do zmagań z kluczem maturalnym; w czasach, kiedy edukacja kulturalna, jako dziedzina powszechnie uznawana za niepraktyczną życiowo i niedochodową (więc niepotrzebną), zazwyczaj traktowana jest „po łebkach”, jest taka szkoła, która zaprzecza stereotypom …”
2013-02-28
Paweł Maksym będzie miał swoją planetoidę
“Paweł Maksym, zmarły niedawno założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu pod Łodzią, otrzyma swoje miejsce wśród gwiazd, które tak kochał za życia. Uczniowie z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie postanowili nazwać jego imieniem odkrytą przez siebie planetoidę …”
2013-06-01
Walczyli o Puchar Wisły. 2. edycja wioślarskich regat
“Prawie sto osób rywalizowało w wioślarskich regatach w stolicy o Puchar Wisły. W wyścigu ósemek szkół średnich zwyciężyła osada XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica przed XIX LO im. Powstańców Warszawy i XXVII LO im. Tadeusza Czackiego. …”
 
Moja Europa – udział naszych uczniów

“Młodzi Polacy spotkali się na międzynarodowych warsztatach programu „Moja Europa”, by dyskutować o tym, jaka jest ich Europa, jak widzą w niej swoją przyszłość! …”

Informacje o projekcie http://my-europe.org/allgemein/get2gather-frankfurt

nr 01 [15] 04 ; 2013
Dobra praktyka
“W wyniku rekrutacji do szkoły przyjmowani są uczniowie zdolni i bardzo zdolni. Zadaniem szkoły jest pogłębienie i poszerzenie ich zainteresowań, a także inspiracja do rozwoju osobistego. Jak tego dokonać? Jak sprawić, żeby szkoła była miejscem, w którym w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze każdy uczeń może budować poczucie własnej wartości, rozwijając umiejętności umożliwiające realizowanie marzeń i osiąganie sukcesów?”
 
200 lat Słowackiego
200 lat Słowackiego
Wiele gazet i portali informacyjnych zamieściło informacje dotyczące jubileuszu Słowackiego i happeningu organizowanego przez Czackiewiczów w 2009 roku:
29-10-2001
Alfabet Czackiego
Kto kończył szkołe? A gdzie szkoła miała siedzibę? Gdzie był basen, kto to jest Wujek? Co to jest Stożek? Na te i inne pytania odpowiedzielismy…
49/1976
Tygodnik stolica
Sto lat istnieje już moja szkoła. Państwowe Gimnazjum im. Tadeu­sza Czackiego, które u-kończyłem przeszło pół wieku temu w 1923 roku, obecnie XXVII Liceum Ogólnokształcące im. T. Czackiego.