O Festiwalu

Strona Festiwalu  Archiwum stron  Regulamin

Początki

 
Festiwal teatralny w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego jest organizowany od 1988 roku. Zaczęło się od dwóch przedstawień, wystawionych dla publiczności szkolnej. Zachęceni pozytywnym odbiorem sztuk, uczniowie wpadli na pomysł zorganizowania następnym roku imprezy teatralnej na większą skalę. Nikt nie przypuszczał, że za kilka lat impreza stanie się najważniejszym punktem w roku szkolnym każdego Czackiewicza.
Dziś nad organizacją trwającego cztery dni Festiwalu czuwają – z ogromnym wsparciem ze strony nauczycieli – uczniowie, którzy przygotowują go od początku do końca. Do życia powoływane są wyspecjalizowane sekcje, których zadania rozpięte są od budowania sceny, nagłaśniania i oświetlania sztuk, poprzez przygotowanie nagród i strony internetowej, aż po wykarmienie głodnych sekcyjnych. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem całego wydarzenia czuwa szefostwo – dwoje uczniów z najstarszych klas.
Festiwal teatralny na jeden tydzień przemienia Szkołę w magiczny teatr. Nauczyciele z przymrużeniem oka patrzą na opuszczane lekcje, Dyrekcja robi wszystko, aby umożliwić i ułatwić swoim uczniom tę świetną zabawę, sala gimnastyczna w jeden dzień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staje się salą teatralną (szkoda tylko, że taką małą – z roku na rok coraz więcej z nas chciałoby się tam zmieścić, a sala, niestety, złośliwie nie chce zmienić swoich rozmiarów…). Znikają granice między rocznikami i profilami, wszyscy dążą do wspólnego celu – aby Festiwal wypadł dobrze i aby świetnie się bawić.

Przebieg

 
W czasie pierwszych trzech dni trwania Festiwalu na deskach specjalnie zbudowanej sceny zostają wystawione sztuki konkursowe. Każda z piętnastu klas przygotowuje spektakl. Na deser ostatniego czwartego dnia Festiwalu można obejrzeć kilka sztuk pozakonkursowych, najczęściej przygotowywanych przez naszych absolwentów lub uczniów z różnych klas i roczników. W ubiegłych latach swoimi występami widownię zaszczycili nawet nauczyciele i rodzice.
Wisienką na torcie każdego Festiwalu jest Gala. Podczas niej wszyscy w wielkim napięciu oczekują werdyktu Jury, w którym zasiadają: Dyrekcja, Profesorowie oraz delegaci spośród uczniów Szkoły. Nagrody przyznawane są w rozmaitych kategoriach, m.in. : najlepsze role męskie, żeńskie, za scenografię, muzykę etc. Najważniejsze są jednak : Małe Grand Prix dla pierwszaków-debiutantów oraz niezwykle cenne Grand Prix dla drugo i trzecioklasistów. Obie nagrody, oprócz niezwykłej urody statuetek- są również nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców i Fundację Liceum Czackiego. Oprócz tego zdobywcy Grand Prix mają możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki na deskach warszawskich teatrów. Festiwalowi towarzyszą autorskie strony festiwalowe i Gazety Festiwalowe, każdorazowo tworzone przez inny zespół uczniów/dorobek sekcji Informacyjnej. Opowiadają o projekcie, o programie i organizacji konkretnego WYDARZENIA w danym roku. Wszystkie archiwalne nagrania sztuk dostępne do wypożyczenia w bibliotece. Nagrania sztuk z ostatniego 32 FT, dostępne również po zalogowaniu się na stronie https://vod.festiwalczacki.pl/watch.php (konieczne konto na gmailu i kontakt z administratorami Telewizji Festiwalowej). W związku z pandemią, 33 FT odbył się w formule Teatru Wspomnień online. Archiwalne sztuki, audycje, rozmowy o różnych edycjach Festiwalu Teatralnego w Czackim transmitowała Telewizja Festiwalowa.

Sekcje

 
Tym, co napędza Festiwal i powołuje go do życia każdego roku na nowo, są ludzie – obecni uczniowie Czackiego, a także absolwenci, którzy, mimo że dawno skończyli już studia i założyli rodziny, zawsze z łezką w oku powracają, by jeszcze raz doświadczyć tej magii, którą rozsiewa wokół siebie Festiwal. Te osiem liter kryje w sobie długoletnie przyjaźnie, wspomnienia, nieprzespane noce…Podczas zaledwie czterech dni wszyscy stajemy się jedną wielką rodziną, w której zanikają granice między rocznikami i profilami, a nawet między uczniami a nauczycielami, wszyscy dążą bowiem do jednego celu – aby przede wszystkim znakomicie się bawić.

Więcej o sekcjach festiwalowych, o tym czym się zajmują, za co odpowiadają, jaki jest ich dorobek…

Kawiarenki

Co roku drugie klasy organizują trzy kawiarenki festiwalowe. Można tam oglądac transmisję sztuk z sali oraz delektować się jedzeniem i napojami przygotowanymi przez uczniów.

Jingle

Każda edycja Festiwalu ma swoją dźwiękową wizytówkę. Co roku odbywa się konkurs na Festiwalowy jingiel, który jest później nucony przez kolejne pokolenia Czackiewiczów.
Polecamy odsłuchanie jingli z minionych festiwali na stronie festiwalu festiwalczacki.pl

Zwiastun 36 FT

Zwiastun 35 FT

Zwiastun 34 FT

Zwiastun 32 FT

 

Zwiastun 31 FT

 

Zwiastun 30 FT

 

Zwiastun 29 FT

 

Zwiastun 28 FT

 

Zwiastun 27 FT

 

Zwiastun 26 FT