Strona Festiwalu Archiwum stron Regulamin
Początki
Festiwal teatralny w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego jest organizowany od 1988 roku. Zaczęło się od dwóch przedstawień, wystawionych dla publiczności szkolnej. Zachęceni pozytywnym odbiorem sztuk, uczniowie wpadli na pomysł zorganizowania następnym roku imprezy teatralnej na większą skalę. Nikt nie przypuszczał, że za kilka lat impreza stanie się najważniejszym punktem w roku szkolnym każdego Czackiewicza.Dziś nad organizacją trwającego cztery dni Festiwalu czuwają – z ogromnym wsparciem ze strony nauczycieli – uczniowie, którzy przygotowują go od początku do końca. Do życia powoływane są wyspecjalizowane sekcje, których zadania rozpięte są od budowania sceny, nagłaśniania i oświetlania sztuk, poprzez przygotowanie nagród i strony internetowej, aż po wykarmienie głodnych sekcyjnych. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem całego wydarzenia czuwa szefostwo – dwoje uczniów z najstarszych klas.
Festiwal teatralny na jeden tydzień przemienia Szkołę w magiczny teatr. Nauczyciele z przymrużeniem oka patrzą na opuszczane lekcje, Dyrekcja robi wszystko, aby umożliwić i ułatwić swoim uczniom tę świetną zabawę, sala gimnastyczna w jeden dzień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staje się salą teatralną (szkoda tylko, że taką małą – z roku na rok coraz więcej z nas chciałoby się tam zmieścić, a sala, niestety, złośliwie nie chce zmienić swoich rozmiarów…). Znikają granice między rocznikami i profilami, wszyscy dążą do wspólnego celu – aby Festiwal wypadł dobrze i aby świetnie się bawić.
Przebieg
Wisienką na torcie każdego Festiwalu jest Gala. Podczas niej wszyscy w wielkim napięciu oczekują werdyktu Jury, w którym zasiadają: Dyrekcja, Profesorowie oraz delegaci spośród uczniów Szkoły. Nagrody przyznawane są w rozmaitych kategoriach, m.in. : najlepsze role męskie, żeńskie, za scenografię, muzykę etc. Najważniejsze są jednak : Małe Grand Prix dla pierwszaków-debiutantów oraz niezwykle cenne Grand Prix dla drugo i trzecioklasistów. Obie nagrody, oprócz niezwykłej urody statuetek- są również nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców i Fundację Liceum Czackiego. Oprócz tego zdobywcy Grand Prix mają możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki na deskach warszawskich teatrów. Festiwalowi towarzyszą autorskie strony festiwalowe i Gazety Festiwalowe, każdorazowo tworzone przez inny zespół uczniów/dorobek sekcji Informacyjnej. Opowiadają o projekcie, o programie i organizacji konkretnego WYDARZENIA w danym roku. Wszystkie archiwalne nagrania sztuk dostępne do wypożyczenia w bibliotece. Nagrania sztuk z ostatniego 32 FT, dostępne również po zalogowaniu się na stronie https://vod.festiwalczacki.pl/watch.php (konieczne konto na gmailu i kontakt z administratorami Telewizji Festiwalowej). W związku z pandemią, 33 FT odbył się w formule Teatru Wspomnień online. Archiwalne sztuki, audycje, rozmowy o różnych edycjach Festiwalu Teatralnego w Czackim transmitowała Telewizja Festiwalowa.
Sekcje
Więcej o sekcjach festiwalowych, o tym czym się zajmują, za co odpowiadają, jaki jest ich dorobek…
Kawiarenki
Co roku drugie klasy organizują trzy kawiarenki festiwalowe. Można tam oglądac transmisję sztuk z sali oraz delektować się jedzeniem i napojami przygotowanymi przez uczniów.Jingle
Każda edycja Festiwalu ma swoją dźwiękową wizytówkę. Co roku odbywa się konkurs na Festiwalowy jingiel, który jest później nucony przez kolejne pokolenia Czackiewiczów.Polecamy odsłuchanie jingli z minionych festiwali na stronie festiwalu festiwalczacki.pl
Zwiastun 35 FT
Zwiastun 34 FT
Zwiastun 32 FT
Zwiastun 31 FT
Zwiastun 30 FT
Zwiastun 29 FT
Zwiastun 28 FT
Zwiastun 27 FT
Zwiastun 26 FT