CZACKIEWICZE W KRZEMIEŃCU

W dniach 20-27 września grupa złożona z uczniów, absolwentów i sympatyków naszego liceum przeprowadziła prace porządkowe na Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu, na którym pochowanych jest wielu profesorów założonego przez Tadeusza Czackiego w 1805 roku Gimnazjum, późniejszego Liceum, Wołyńskiego.

Projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Tradycji Akademickiej, na miejscu współpracujemy z Towarzystwem Odrodzenia Kultury Polskiej w Krzemieńcu; finansowanie zapewnia Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Cieszymy się, że trzeci rok z rzędu zebrało się nas wystarczająco dużo, by godnie “dać odpór naturze” i podtrzymać pamięć o spoczywających na tym niewielkim cmentarzu w zachodniej Ukrainie profesorach Aten Wołyńskich. Nie możemy doczekać się, by powrócić tu za rok w powiększonym składzie – jest bowiem w Krzemieńcu coś magicznego, co każe wracać, przenikanie się kultur polskiej i ukraińskiej, nigdzie tak obecne, jak właśnie na historycznym Wołyniu, a potencjał tej malowniczej miejscowości pozostaje nie w pełni wykorzystany, nad czym, przy odpowiednim zaangażowaniu szkolnej społeczności, będziemy konsekwentnie pracować.

Niech żyje duch Czackiego!

Gabrysia Kingston

GALERIA zdjęć

Jadwiga Gusławska, Warszawska młodzież porządkowała groby na Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu , “Monitor Wołyński”, nr 19 (267) 8.10.2020, s. 6-7