Wolontariusze – Mordy, Sarnaki

Podobnie jak w zeszłych latach, grupa wolontariuszy związana z Liceum Czackiego planowała udać się do Krzemieńca na Ukrainę, aby zadbać o miejsce pamięci jakim jest cmentarz Profesorów Liceum Krzemienieckiego. Wprowadzone w początku sierpnia obostrzenia dla osób wjeżdżających z Polski niestety uniemożliwiły w tym terminie wjazd na Ukrainę. Dzięki współpracy @Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz @Towarzystwo Tradycji Akademickiej udało się jednak zaplanować inne wartościowe wydarzenie, w ramach którego uczniowie, absolwenci i sympatycy Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie udali się na wschodnie Mazowsze, aby uporządkować zaniedbane żydowskie nekropolie w miejscowościach Mordy oraz Sarnaki. 

Dzięki wykonanej pracy na cmentarzach w Sarnakach oraz Mordach, udało się odsłonić wiele macew które od lat spoczywały w gąszczu bujnej zieleni. Na miejscu spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem i życzliwością ze strony lokalnej społeczności, która pomogła nam w pracach a także zaprosiła do uczestnictwa w organizowanym w tym terminie festiwalu teatralnym na wolnym powietrzu. Jako Czackiewicze, nie mogliśmy sobie tej przyjemności oczywiście odmówić. Prócz spotkań z lokalnymi działaczami i regionalistami, czas po pracy pożytkowaliśmy na wycieczki krajoznawcze po Nadbużańskim Parku Krajobrazowym oraz poznawaniu historii samych Sarnak, gdzie byliśmy zakwaterowani. Dzięki pomocy przedstawicieli lokalnej społeczności mogliśmy zwiedzić m.in. zabytkowy sarnacki browar, a także spłynęliśmy Bugiem do Drohiczyna. Obfity wieczorno-ogniskowy program kulturalny sprzyjał międzyrocznikowej integracji  Czackiewiczów, umacniając tym samym społeczność Liceum im. Tadeusza Czackiego. Miłych czytelników zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego projektu”

Wyjazd realizowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Za wsparcie i pomoc na miejscu dziękujemy władzom samorządowym odwiedzanych miejsc, przyjmującym nas gospodarzom, a także lokalnym działaczom i aktywistom których zaangażowanie na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego budzi nasz największy podziw. (Fot. Maria Chrostowska) GALERIA

Daniel Potkański (koordynator projektów, absolwent)