Spotkanie online “Co z tą edukacją?” – 29 kwietnia godz 10:00

Powodowani sukcesem ostatniego spotkania („Kilka słów o pandemii” z Agatą Sikorą, Andrzejem Lederem i Tomaszem Stawiszynskim), które zgromadziło grupę ponad 100 osób, organizujemy kolejne spotkanie – tym razem o edukacji :). Co z tą edukacją? – 29 kwietnia godz 10:00
oto krótki opis:
Polscy uczniowie są na drugim miejscu w Europie pod względem rozumowania matematycznego. Znajdują się w światowej czołówce w rozumieniu czytanego tekstu i w rozumowaniu w naukach przyrodniczych. Jednocześnie co trzeci piętnastolatek nie czyta książek, co i tak jest lepszym wynikiem niż w innych krajach – wynika z badania PISA 2018. www.ibe.edu.pl
Pomimo tak wysokich wyników polskich uczniów, nasza edukacja publiczna nie wydaje się zbliżać do ideału, wręcz przeciwnie – raczej cicho (a nawet coraz głośniej) pokwikuje z bólu, rozrywana przez sprzeczne interesy i sprzeczne wizje świata. Najlepszym tego dowodem jest choćby zeszłoroczny strajk nauczycieli czy coraz większe zapotrzebowanie na alternatywną edukację, taką jak tak promowana np. przez Fundację Bullerbyn.
Czas pandemii to prawdziwa próba dla polskiego systemu edukacji – i tym samym świetny pretekst do rozmowy o edukacji w ogóle. Czy rzeczywiście pandemia zrewolucjonizuje szkole, jakby chcieli tego publicyści? Co jest nie tak z podstawą programową – i jak mogłaby wyglądać taka stworzona przez uczniów? Czy wyizolowanie w samodzielnej pracy, na które skazuje ucznia polska szkoła, ma sens i przełożenie na późniejsze życie? Czy szkoła przygotowuje do życia w społeczeństwie obywatelskim?
Tym razem tylko jeden biogram:
Alicja Pacewicz – współzałożycielka i ekspertka Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przewodnicząca Rady Fundacji Szkoła z Klasą. Współautorka licznych programów edukacyjnych, w tym: Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej, Szkoła z klasą, Ślady przeszłości, Młodzi Przedsiębiorczy, Młodzi Głosują, Filmoteka Szkolna. Akcja!, Noc Bibliotek, a także podręczników i publikacji metodycznych. Współorganizatorka projektów współpracy międzynarodowej (m.in. Networking European Citizenship Education). Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

 
Meeting ID: 714 2565 0145
Password: 004638

Zapraszamy
Sonia Burdyna
Krzysztof Katkowski